00012Słońce coraz niżej, babie lato powoli odchodzi, a przyroda zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Drzewa i krzewy tracą liście, zieleń traw przygasa,  pobocza tras rowerowych ścieżek i dróg odsłaniają ślady ludzkiej bytności – papiery, butelki, opakowania – jednym słowem: ŚMIECI! EKOspołeczni nie chcą, by leżały tam do wiosny. Postanowili jesienią przygotować trasy do wiosennych treningów i spacerów. Dlatego zapraszamy Mieszkańców - biegaczy, zwolenników marszobiegów, pasjonatów nordic walkingu i spacerowiczów bez kijków, z dziećmi, psami czy samotnie, do udziału w pożytecznej i ciekawej ekoinicjatywie rekreacyjno-sportowej – PLOGGINGU. Startujemy 16 listopada 2019 r. (sobota) o godz. 11.00 w:
– Bibicach, w pobliżu Domu Ludowego – Kulturoteki, Rynek 2;
– Garlicy Murowanej, z placu zabaw;
– Woli Zachariaszowskiej, sprzed budynku wielofunkcyjnego przy ul. Floriana;
– Węgrzcach, z placu przed budynkiem OSP przy ul. A3;
– Zielonkach, z parkingu przy Urzędzie Gminy i z Marszowca - okolice skrzyżowania ul. Głównej z ul. Szeregową.
Więcej o zgłoszeniu udziału oraz idei ploggingu w rozwinięciu wiadomości, prosimy również kliknąć miniaturę plakatu. Zapraszamy do zapisów.

Czym jest plogging: współczesną dyscypliną ekosportu i najnowszym trendem w sporcie i rekreacji. Kombinacja przyjemnego z pożytecznym, joggingu z dbałością o środowisko. Szwedzi znani z troski o przyrodę i perfekcji w segregowaniu odpadów powiązali przyjemność biegania ze zbieraniem napotykanych śmieci. Zgrabnie połączyli szwedzkie podnosić/zbierać czyli „plocka upp” z angielskim „joggingiem”, by  powstał plogging.
Plogging dobrze uprawia się w duecie lub 3-4 osobowej grupie, przyjdź więc w towarzystwie. Jeśli jesteś sam/a, znajdziesz towarzystwo na starcie.
W miejscach startowych czekamy na każdego chętnego mieszkańca, bez względu na adres zamieszkania. Zapewniamy rękawice, worki,  chwytaki, mapki z przebiegiem tras.
Na mecie, w punkcie spoczynkowym na  trasie rowerowej przy Twierdzy na Marszowcu  czekamy na wszystkich ok. godz. 14.00. Każdego ugościmy gorącą zupą, uhonorujemy ekomedalem. Ciekawymi ekonagrodami wyróżnimy najaktywniejszych zbieraczy oraz znalazców ciekawych śmieci.

E-zapisy na  stronie pod linkiem:

Na stronie www.ekospoleczni.zielonki.pl oraz FB Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki zamieszczono regulamin i wszystkie potrzebne dokumenty dot. imprezy oraz wiele informacji o innych działaniach EKOspołecznych.

Jeśli chcesz zrobić coś pożytecznego, a przy okazji dobrze się bawić - przyłącz się!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!