3.png

Aktualności

plakat juromania korzkiew 20W niedzielę 20 września zapraszamy do Korzkwi na Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej Juromania pod hasłem "Pospolite Ruszenie w Korzkwi". W programie wiele rycerskich atrakcji, m.in. swój obóz pod zamkiem rozbiją rycerze Władysława Jagiełły; odbędą się ciekawe warsztaty, quest i inscenizacja. Program wydarzeń w Korzkwi na plakacie, aby powiększyć plakat, należy kliknąć miniaturę. Szczegółowy program: link (organizatorzy zastrzegają, że mogą wystąpić minimalne przesunięcia godzinowe w programie).

zmiana trasy mpk budowa linii tramwajowejZarząd Transportu Publicznego w Krakowie informuje, że w związku z budową linii tramwajowej z pętli Krowodrza Górka na Górkę Narodową od 19. września 2020 r. (sobota) ulegnie zmianie organizacja ruchu w rejonie ul. Pleszowskiej i Opolskiej. Linie aglomeracyjne nr 207, 227, 237 oraz 297 zmierzające w kierunku pętli Krowodrza Górka skierowane zostaną na trasy objazdowe: od przystanku „Glogera” autobusy pojadą ulicami: Glogera, Pachońskiego, Wyki, Batalionu Skała AK, Krowoderskich Zuchów do pętli Krowodrza Górka. Patrz: czerwone strzałki, mapka obok. W kierunku Gminy Zielonki trasy autobusów nie ulegną zmianie.
Jednocześnie informujemy, że przystanek „Pleszowska” w kierunku al. 29-go Listopada zostanie przesunięty w kierunku ul. Prądnickiej (ok. 30 m przed skrzyżowaniem Opolska – Prądnicka).

Opolska utrudnienia w ruchu II

W nocy z 18 na 19 września zmieni się tymczasowa organizacja ruchu na 250-metrowym odcinku ul. Opolskiej od skrzyżowania z ul. Pleszowską w kierunku zachodnim (Bronowic). Do grudnia zamknięta będzie północna jezdnia arterii - dwustronny ruch kołowy będzie się odbywał tylko trzema pasami jezdni południowej. Utrudnienia w ruchu związane będą z budową tramwaju do Górki Narodowej – rozpocznie się budowa sieci ciepłowniczej, a następnie tunelu wzdłuż ul. Opolskiej. Za: www.krakow.pl

Autobus nocny

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, na wniosek Gminy Zielonki, przywróci do funkcjonowania linie aglomeracyjne nocne 917 oraz 937 w stałym wymiarze kursów. Nocne linie powrócą od października, nie później niż od 11.10.2020 r. (niedziela).
Jednocześnie informujemy, że w związku z budową linii tramwajowej na Górkę Narodową linia 937 pojedzie trasą objazdową: w kierunku pętli Krowodrza Górka od przystanku „Glogera" ulicami: Glogera, Pachońskiego, Wyki, Batalionu Skała AK, Krowoderskich Zuchów do pętli Krowodrza Górka (w zw. z czym może zajść konieczność korekty kursów); w kierunku gminy Zielonki trasa pozostanie bez zmian.

Wykonawca inwestycji pn. „Zaprojektowanie i budowa drogi S52 odcinek Północna Obwodnica Krakowa: Węzeł Modlnica - Węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)” informuje o wprowadzeniu od 22 września 2020 roku czasowej zmiany organizacji ruchu na ul. Do Prochowni w Węgrzcach. W tym dniu od godziny 9.00 droga zostanie zamknięta dla ruchu. Za utrudnienia przepraszamy.
Zawiadomienie o czasowej zmianie organizacji ruchu - pobierz plik
Projekt czasowej zmiany  organizacji ruchu - pobierz plik 

napodskalu28 września rozpoczną się roboty związane z budową chodnika na ul. Na Podskalu w Zielonkach. W związku z powyższym na ww. drodze występować będą utrudnienia. Nie przewiduje się jej całkowitego zamknięcia. Roboty zaplanowane są do końca października. Ze względu na warunki atmosferyczne, termin może ulec wydłużeniu.

grafika Piłka w grze

 

Zachęcamy małopolskich rolników do wzięcia udziału w konkursie “Piłka w grze” organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie, zaś gminy do promowania konkursu i samospisu internetowego. Rolnicy trzech gmin z województwa małopolskiego, którzy spiszą się najliczniej w formie samospisu do 16 października wywalczą zestaw piłek dla szkół w zwycięskich gminach. Aby wziąć udział w rywalizacji konkursowej nie trzeba się rejestrować, wystarczy że rolnicy spiszą się przez Internet na stronie spisrolny.gov.pl
Wyniki z podaniem zwycięskich gmin opublikujemy 19 października na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Krakowie i w naszych mediach społecznościowych!

Czytaj więcej: Konkurs - "Piłka w grze"

bieg Marchewkowy

 

Radość z biegania i moc pozytywnej energii po przekroczeniu mety - tak wyglądała VI edycja Marchewkowego Półmaratonu w Zielonkach organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Do tegorocznej edycji, która miała miejsce 13 września, zgłosiło się prawie 400 zawodników. Więcej w rozwinięciu wiadomości, zapraszamy również na: film.

Czytaj więcej: Bieg w Zielonkach – marchewkowy przepis na zdrowie

gawlowa

W niedzielę 6 września zakończyła się charytatywna aukcja obrazu „Święty Florian” pędzla Katarzyny Gawłowej, pochodzącej z Zielonek artystki reprezentującej nurt malarstwa naiwnego. Licytację zorganizowała parafia pw. Narodzenia N.M.P. w Zielonkach, uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów wymiany dachu zieloneckiej świątyni. Obraz został przekazany parafii w połowie sierpnia przez anonimowego darczyńcę, w celu wystawienia go na aukcję, której dochód pozwoli wykonać w kościele parafialnym w Zielonkach planowane prace remontowe. Osoby dobrego serca, które wylicytowały obraz zadeklarowały, że trafi on do zbiorów funkcjonującej przy gminnej bibliotece publicznej Izby Regionalnej w Zielonkach – w zbiorach tej placówki znajduje się już kilka prac zieloneckiej malarki-prymitywistki.

Czytaj więcej: Jak święty Florian uratował stary dach

Garlica Murowana KReferat Inwestycji Sieciowych Urzędu Gminy Zielonki informuje, że sieć wodociągowa oraz sieć kanalizacji sanitarnej wybudowane w miejscowości Garlica Murowana,  ul. Marmurowa, ul. Piaskowa zostały przekazane do eksploatacji. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców do uzgadniania w siedzibie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach Sp. z o. o. (32-086 Węgrzce, ul. Forteczna 3, fax/tel.: (12) 286-32-35, (12) 285-02-61) projektów przyłączy (tj. odcinków wodociągów/kanalizacji od granic nieruchomości do instalacji wewnętrznych w budynkach) i przyłączanie swoich nieruchomości do gminnej sieci.

Sieć kanalizacji sanitarnej oraz sieć wodociągowa w ul. Marmurowej i ul. Piaskowej w Garlicy Murowanej zostały wybudowane w ramach projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Zielonki – IV etap” przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zielonki Długopolska

 

Referat Inwestycji Sieciowych UG Zielonki informuje, że od dnia 10 września 2020 r. (czwartek) prowadzone będą roboty związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zielonki w ciągu ulicy Długopolskiej. Wykonawca planuje realizować roboty w godzinach od 7.30 do 17.00. Podane przedziały czasowe mają charakter orientacyjny. Należy się liczyć z czasowymi utrudnieniami w ruchu na odcinku realizowanych robót. Numer kontaktowy do przedstawiciela wykonawcy na budowie: 663-348-989. Numer kontaktowy do inspektora nadzoru inwestorskiego: 534-744-494.

Zadanie związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zielonki realizowane jest w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Zielonki - IV etap" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Urzad KOMUNIKATW celu zapewnienia jak najlepszej i sprawnej obsługi oraz minimalizacji zagrożenia koronawirusem prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zalecanych przez służby sanitarne oraz stosowanie się do następujących zasad obsługi stron:
• W przypadku konieczności osobistej wizyty w Urzędzie Gminy Zielonki prosimy o  wcześniejsze telefoniczne umówienie terminu z właściwym pracownikiem merytorycznym, aby uniknąć zgromadzenia większej liczby osób w urzędzie.
Wejście do Urzędu Gminy Zielonki jest możliwe tylko i wyłącznie w maseczce zasłaniającej usta i nos. Osoby bez maseczek nie będą obsługiwane.

Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce. 

Prosimy o zachowanie odpowiednich odległości.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem Gminy Zielonki drogą elektroniczną i telefoniczną.
Pisma, wnioski i podania można składać drogą elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz poprzez e-puap: UG_Zielonki/skrytkaESP (instrukcja zakładania profilu zaufanego – TUTAJ, instrukcja samodzielnego dokonywania wpisu do CEIDG – TUTAJ).     
• Pisma, wnioski i podania w formie papierowej można również składać na dzienniku podawczym w Urzędzie Gminy Zielonki, wejście do budynku urzędu od frontu (od strony ul. Krakowskie Przedmieście, wejście nr V).

Przy wejściu do budynku Urzędu Gminy Zielonki od strony parkingu umieszczona została Skrzynka Podawcza, w której można pozostawić, w sprawach niecierpiących zwłoki, wnioski/podania/dokumenty w formie papierowej. 
• Kasa Urzędu Gminy czynna jest w poniedziałki w godzinach od 9.00 do 14.00; wtorki, środy i piątki od godz. 8.00 do 13.00, wejście do kasy od ul. Krakowskie Przedmieście. W pomieszczeniu może znajdować się tylko jedna osoba obsługiwana przez kasjera. Zachęcamy w dalszym ciągu do dokonywania wpłat drogą elektroniczną.

Lista telefonów do Referatów Urzędu Gminy Zielonki

05 WARSZTATY BATOWICE Plakat Batowice okZwracamy się do wszystkich mieszkańców, by udostępnili przykłady pięknego pisma, które mają np. w starych listach od swoich bliskich (mogą być tylko niewielkie fragmenty), na kartkach pocztowych, w dokumentach urzędowych z XX wieku i starszych, w książkowych dedykacjach itp.
Prosimy o przesyłanie zdjęć lub skanów na adres mailowy Fundacji im. Marszałka Marka Nawary: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Liczymy także na współpracę Urzędu Gminy Zielonki i innych lokalnych instytucji w udostępnieniu - skrywanych w archiwach - ciekawych dokumentów ręcznie pisanych.
Z przesyłanych „skarbów” tworzymy galerię - Skarby Kaligrafii lokalnej. Jest to pomysł na pokazanie przykładów dawnych listów, dokumentów i innych ręcznych zapisków, by ocalić od zapomnienia piękną sztukę kaligrafii. Fragmenty listów i dokumentów zamieszczamy z opisami, które są przybliżeniem kontekstów powstania dokumentu, a czasem komentarzem osobistym prezentowanego tekstu.
Galeria działa w oparciu o Kartę Zasad Archiwów Społecznych, a udział w projekcie jest równoczesną akceptacją jej zapisów. Mamy nadzieję, że prezentacja skarbów lokalnej kaligrafii będzie okazją do wielu rozmów, wspomnień i wzruszeń wśród naszej lokalnej społeczności, a nasze małe historie rodzinne wpiszą się się w bogatą historię regionu.

ul.Na Ogrody ZielonkiUprzejmie informujemy, iż w środę, 9 września, w związku z koniecznością usunięcia awarii wodociągu na ulicy Na Ogrody w Zielonkach, przejazd tą ulicą będzie zamknięty. Możliwy będzie jedynie dojazd do posesji. Usuwanie awarii rozpocznie się około godziny 8.30. Jednocześnie informujemy, że wystąpi brak wody dla odbiorców z ul. Na Ogrody od nr 1 do nr 47. Za utrudnienia przepraszamy.

LawendowaSzanowni Państwo, informujemy, że od 10 września 2020 r. (czwartek) wykonawca robót kanalizacyjnych rozpocznie prace związane z odtworzeniem ul. Lawendowej w Zielonkach po zrealizowanych robotach instalacyjnych. Prace będą polegać na wykonaniu nawierzchni asfaltowej na całej szerokości ul. Lawendowej od skrzyżowania z ul. Osiedlową do rejonu skrzyżowania z ul. Słoneczną. Należy się liczyć z czasowymi utrudnieniami w dojazdach do posesji oraz ruchu pieszym w godzinach od 7.30-17.00 (podane przedziały czasowe mają charakter orientacyjny).Wykonawca zakłada zakończenie robót do 18.09.2020 r.

Za utrudnienia przepraszamy.
Numer kontaktowy do przedstawiciela wykonawcy na budowie: 605-526-901.

Numer kontaktowy do inspektora nadzoru inwestorskiego: 534-744-494.
Zadanie związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zielonki, ul. Lawendowa - ul. Na Piaski jest realizowane w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Zielonki - IV etap" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.