Aktualności

288 03 01Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach serdecznie zapraszają na Wieczór Niepodległości 11 listopada o godz. 16.00 do CIS w Zielonkach (ul. Galicyjska 17A). W programie m.in. rys historyczny dotyczący postaci ks. Adama Zięby w 40. rocznicę śmierci, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wspomnienia przy kawie i słodyczach. Wydarzeniu patronuje sołectwo Zielonki.

wymiana piece10.19 m353 piece wymieniono na terenie gminy Zielonki do końca października 2019 r., w tym 335 pieców z dofinansowaniem w ramach programu "Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki". Na wymianę kolejnych 94 są już podpisane umowy, zgodnie z którymi  piece muszą zostać wymienione najpóźniej do końca czerwca 2020 roku. Dla porównania - w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji na terenie gminy Zielonki stwierdzono 1110 pieców węglowych zasypowych niespełniających norm niskoemisyjnych oraz 315 pieców kaflowych, trzonów kuchennych i pieców typu koza w 4106 sprawdzonych budynkach.  

Dofinansowanie w ramach programu "Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki", realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Krakowskiej, dla właściciela domu chcącego wymienić nieekologiczny piec wynosi maksymalnie 14 tys. zł. Informacje o dofinansowaniu na wymianę pieca można uzyskać TUTAJ oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki, tel. 12 2850 850 w. 317.

Już czwarty sezon grzewczy gmina Zielonki prowadzi kontrole palenisk w domach prywatnych. W sezonie zimowym 2018/2019 przeprowadzono ich 214, pobrano 19 próbek popiołów z pieców do analizy, nałożono 5 mandatów w wysokości 500 zł, w pozostałych przypadkach nieprawidłowości nie stwierdzono. We wrześniu i październiku 2019 roku pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Zielonkach rozpoczęli kontrole, sprawdzili kotłownie w 27 budynkach na terenie gminy, w 3 przypadkach wystąpiło podejrzenie spalania niedozwolonych materiałów, pobrano więc próbki do ekspertyzy. We wszystkich kontrolowanych domach urzędnicy przypominają o założeniach uchwały antysmogowej, terminach obowiązkowej wymiany pieców, pouczają i zachęcają do wymiany pieca z dofinansowaniem. W  przypadku stwierdzenia spalania odpadów w piecach do tego nieprzeznaczonych lub innych nieprawidłowości zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach grozi mandat w wysokości 500 zł  lub - gdy sprawa zostanie przekierowana do sądu - kara w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. W oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, osoby przeprowadzające kontrole uprawnione są do wstępu na teren prywatny w godzinach od 6:00 do 22:00, a w miejsca gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę.

W Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, obowiązuje całkowity zakaz ogrzewania domów mułami, flotami węglowymi i węglem, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna, jak też drewnem sezonowanym krócej niż dwa lata. Do końca 2022 roku wszystkie bezklasowe piece na węgiel oraz pierwszej i drugiej klasy muszą zostać wymienione.

ZAPROSZENIE

Fundacja im. Marszałka Marka Nawary, wójt gminy Zielonki, sołtys oraz rada sołecka wsi Batowice zapraszają na prezentację, która jest zwieńczeniem projektu „Barwy i zapachy łąki w glinianym słoiczku”. Spotkanie odbędzie się 8 listopada o godzinie 19.00 w budynku sołeckim w Batowicach. Będzie można zobaczyć wystawę prac zrealizowanych w ramach projektu oraz wziąć udział w miniwarszatach tworzenia torebek zapachowych do szaf.

72523536 3021015931247156 7333402945611890688 oCentrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zaprasza na rodzinne warsztaty tworzenia szopek krakowskich. Wciąż można dołączyć, najbliższe spotkanie 9 listopada. Prowadzi je Janusz Macała - Wrześniowski, który jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i specjalizuje się w szopkarstwie krakowskim. Każda rodzina będzie mogła przygotować swoja własną szopkę, która weźmie udział w styczniowym konkursie "Szopka Bożonarodzeniowa 2010". Szczegóły co do warsztatów na plakacie (prosimy kilknąć miniaturę).

Na podstawie §25, ust. 2 oraz §27 ust. 6 w związku §24 pkt 1 Statutu Sołectwa Sołtys Sołectwa Owczary zaprasza na zebranie Wiejskie Sołectwa Owczary, które odbędzie się 15 listopada 2019 r. (piątek) o godzinie 18:45 w Budynku Wielofunkcyjnym w Owczarach, ul. Długa 27.
Porządek spotkania:

Czytaj więcej: Zebranie wiejskie Sołectwa Owczary 15 listopada 2019 roku

Uprzejmie informujemy, że w sobotę 16 listopada 2019 roku Urząd Gminy Zielonki będzie otwarty dla interesantów. W tym dniu Urząd będzie funkcjonował w godzinach: od 7.45 do15.45, a strony będą przyjmowane w godzinach od 8.00 do 15.00 (KASA Urzędu będzie nieczynna). Pracownicy Urzędu Gminy Zielonki w sobotę 16 listopada 2019 roku odpracowują wigilię 24 grudnia 2019 roku (wtorek). Decyzją Wójta Gminy Zielonki 24 grudnia 2019 roku (wtorek) Urząd Gminy Zielonki będzie nieczynny (Podstawa prawna: Zarządzenie Nr 267/2019 Wójta Gminy Zielonki z dnia 4 listopada 2019 roku w sprawie ustanowienia soboty 16 listopada 2019 roku dniem pracy dla pracowników Urzędu Gminy Zielonki).

00012Słońce coraz niżej, babie lato powoli odchodzi, a przyroda zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Drzewa i krzewy tracą liście, zieleń traw przygasa,  pobocza tras rowerowych ścieżek i dróg odsłaniają ślady ludzkiej bytności – papiery, butelki, opakowania – jednym słowem: ŚMIECI! EKOspołeczni nie chcą, by leżały tam do wiosny. Postanowili jesienią przygotować trasy do wiosennych treningów i spacerów. Dlatego zapraszamy Mieszkańców - biegaczy, zwolenników marszobiegów, pasjonatów nordic walkingu i spacerowiczów bez kijków, z dziećmi, psami czy samotnie, do udziału w pożytecznej i ciekawej ekoinicjatywie rekreacyjno-sportowej – PLOGGINGU. Startujemy 16 listopada 2019 r. (sobota) o godz. 11.00 w:
– Bibicach, w pobliżu Domu Ludowego – Kulturoteki, Rynek 2;
– Garlicy Murowanej, z placu zabaw;
– Woli Zachariaszowskiej, sprzed budynku wielofunkcyjnego przy ul. Floriana;
– Węgrzcach, z placu przed budynkiem OSP przy ul. A3;
– Zielonkach, z parkingu przy Urzędzie Gminy i z Marszowca - okolice skrzyżowania ul. Głównej z ul. Szeregową.
Więcej o zgłoszeniu udziału oraz idei ploggingu w rozwinięciu wiadomości, prosimy również kliknąć miniaturę plakatu. Zapraszamy do zapisów.

Czytaj więcej: Bieg po śmieć, czyli plogging w gminie Zielonki, 16 listopada - zapisy trwają

Na podstawie §25, ust. 2 oraz §27 ust. 6 w związku §24 pkt 1 Statutu Sołectwa zwołuję zebranie wiejskie Sołectwa Trojanowice w dniu 17 listopada 2019 r. (niedziela) o godzinie 16:00. Zebranie odbędzie się w Budynku Wielofunkcyjnym w Trojanowicach, ul. Krakowska 120 (I piętro budynku).
Proponowany porządek zebrania:

Czytaj więcej: Zebranie wiejskie Sołectwa Trojanowice 17 listopada 2019 roku

Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Referent w Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Zielonkach, ul. Galicyjska 17, 32-087 Zielonki - WEJDŹ
Termin składania dokumentów aplikacyjnych upływa w dniu 22 listopada 2019 r.

naukaUczniowie II i VI klas szkół podstawowych z gminy Zielonki wzięli udział w pokazach popularnonaukowych, które miały miejsce 4 i 5 listopada w Szkole Podstawowej w Zielonkach. Uczestniczyli w nich uczniowie: Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach, Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi, Szkoły Podstawowej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Owczarach, Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach. Mobilny Projekt Edukacyjny "Naukowiej" pomaga zrozumieć uczniom skomplikowane zjawiska chemiczne i fizyczne oraz udowadnia, że nauka jest ciekawa i inspirująca. Cogiteon to Małopolskie Centrum Nauki, które powstanie w Krakowie przy al. gen. T. Bora-Komorowskiego w 2022 roku, a w ramach projektu obecnie prowadzone są pokazy edukacyjne w małopolskich szkołach.

Od 4 listopada do 13 grudnia trwa kolejna edycja akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”, realizowana we współpracy z Województwem Małopolskim oraz gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice i gminą miejską Kraków. W ciągu 6 tygodni przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego będą sprawdzać jakość powietrza w 8 gminach krakowskiego obwarzanka oraz w krakowskim Tyńcu. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów będą dostępne on-line na stronie www.radiokrakow.pl. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie i na stronie Radia Kraków. W ramach akcji przenośne pyłomierze od 4 listopada badać będą jakość powietrza w Liszkach, Świątnikach Górnych i Niepołomicach (pomiary do 15.11), od 18 listopada w Zielonkach, Wieliczce i Brzeziu w gminie Zabierzów (pomiary do 29.11), a na finiszu akcji (od 2.12 do 13.12) w Wielkiej Wsi, Michałowicach i krakowskim Tyńcu. 

Czytaj więcej: „Małopolska bez smogu” – akcja Radia Kraków

WymienKociol Malopolska mNa terenie gminy Zielonki do końca września 2019 r. wymieniono 322 piece z dofinansowaniem, w tym 304 piece w ramach programu "Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki" (realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Krakowskiej), z którego dofinansowanie wynosi maksymalnie 14 tys. zł. Umów na wymianę pieców podpisanych zostało więcej - 427, pozostałe 123 piece, na wymianę których mieszkańcy podpisali już umowy, są w trakcie wymiany (najpóźniej do I połowy 2020 roku mają czas na ich wymianę i rozliczenie się z dofinansowania). Dla porównania - w wyniku przeprowadzonej w 2018 r. inwentaryzacji na terenie gminy Zielonki stwierdzono 1110 pieców węglowych zasypowych nie spełniających norm niskoemisyjnych oraz 315 pieców kaflowych, trzonów kuchennych i pieców typu koza w 4106 sprawdzonych budynkach 

W ramach programu "Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki" na dofinansowania na wymianę pieców dla mieszkańców gminy Zielonki wydano już 3 187 913,17 zł. - Tempo wymiany pieców przyśpieszyło – od maja do września 2019 r. wymieniono ich 88. Staramy się o dodatkowe środki na wymianę pieców w ramach programu ZIT, według tych samych zasad – informuje Anna Węgrzyn z referatu gospodarki komunalnej UGZ. 

Na terenie gminy Zielonki są też prowadzone – już od trzech sezonów grzewczych - kontrole pieców w domach prywatnych. W sezonie 2018/2019 przeprowadzono ich 214, wskutek czego pobrano 19 próbek popiołów do analizy. W 5 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, wobec czego gmina Zielonki skierowała wniosek do policji o ukaranie właścicieli domów, w każdym z przypadków policja nałożyła mandat w wysokości 500 zł. W pozostałych przypadkach nieprawidłowości nie stwierdzono, powodem dymienia było palenie słabej jakości węglem w bezklasowych piecach, co nie jest karalne. W kontrolowanych domach urzędnicy przypominali o założeniach uchwały antysmogowej, terminach obowiązkowej wymiany pieców, pouczali i zachęcali do wymiany pieca z dofinansowaniem, zostawiali materiały informacyjne. 

Informacje o dofinansowaniu na wymianę pieca można uzyskać TUTAJ oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki, tel. 12 2850 850 w. 317.

Przypominamy, że w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, obowiązuje więc całkowity zakaz ogrzewania domów mułami, flotami węglowymi i węglem, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna, jak też drewnem sezonowanym krócej niż dwa lata. Do końca 2022 roku wszystkie bezklasowe piece na węgiel oraz pierwszej i drugiej klasy muszą zostać wymienione. 

Konferencja EtnoPolska 2019 12.10 12212 października w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „EtnoPolska 2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Projekt miał za zadanie zjednać miłośników dziedzictwa kulturowego, nawiązać interakcje międzypokoleniowe oraz zaszczepić miłość do folkloru wśród młodych mieszkańców.

Czytaj więcej: Projekt "EtnoPolska2019" realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach