Aktualności

ZTP MPKSzanowni Państwo,

informujemy, że od dnia 8 kwietnia 2020 r. zmianie ulegną rozkłady jazdy na liniach aglomeracyjnych nr 227 i 237. Zmiany polegać będą na zwiększeniu ilości kursów w dni powszednie na obowiązujących obecnie rozkładach.

Udostępniamy nowe rozkłady na niektórych przystankach (linia 227 - plik pdf, linia 237 - plik pdf). Nowe rozkłady dla wszystkich przystanków zostaną udostępnione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie na stronie http://rozklady.mpk.krakow.pl .

 

Pucheroki 2019MKFpW najbliższym czasie z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się wiele zaplanowanych i wyczekiwanych imprez, co nie ominęło również tegorocznego Gminnego Przeglądu Pucheroków, który w tę Niedzielę Palmową się nie odbędzie. Nie zobaczymy barwnych pucheroków i nie usłyszymy ich oracji podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków – stanie się tak pierwszy raz od lat 60-tych XX wieku, od kiedy przegląd jest organizowany… 
W tym roku jednak najbezpieczniejszą formą kultywowania tej pięknej tradycji będzie poświęcenie jej trochę czasu w zaciszu domowym, do czego bardzo zachęcamy. W zakładce Rok Pucheroka (link) oraz na FB CKPiR, Instagramie i kanale YouTube gminy znajdziecie wiele informacji, ciekawostek i filmów o pucherokach. Zapraszamy do zaglądania.
Przypominamy też, że trwa również konkurs plastyczny (link), na prace czekamy do końca maja.
Dbajcie o profilaktykę antywirusową, zostańcie w domu i zaglądajcie na nasze strony. Do zobaczenia wkrótce!
Zespół Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach

ABC seniorGminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach informuje, iż Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej uruchomił Centrum Informacji dla Seniorów w postaci platformy pod nazwą ABCsenior.com. W portalu znajdują się kompletne i sprawdzone informacje potrzebne seniorom, w tym wyjątkowo trudnym okresie. Portal dedykowany jest seniorom, ale też młodszym pokoleniom, aby czerpały wiedzę, jak pomagać osobom starszym. Na platformie ABCsenior.com znajdziemy m.in. wyszukiwarkę nieodpłatnej pomocy lokalnej dla seniorów, informacje o bieżącej sytuacji w kraju, wykaz najważniejszych telefonów oraz mapę szpitali zakaźnych.

Czytaj więcej: Centrum Informacji dla Seniorów

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020” przekaże samorządom 186 mln zł na zakup sprzętu elektronicznego dla uczniów i nauczycieli. Nabór wniosków jest otwarty i potrwa od 1 kwietnia do 30 września 2020 r. Gmina Zielonki w ramach ww. programu może wnioskować maksymalnie o 80 000,00 zł z przeznaczeniem na zakup laptopów i tabletów wraz z oprogramowaniem dla najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli ze szkół z obszaru gminy, zarówno publicznych jak i niepublicznych. Obecnie ustalane są parametry sprzętu i oprogramowania, co pozwoli nam na złożenie kompletnego wniosku do ww. projektu grantowego.

GOPS ZielDyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach informuje, że w kwietniu 2020 r. wypłata:
- świadczeń rodzinnych
- świadczeń wychowawczych
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego
- świadczeń z pomocy społecznej ( zasiłków stałych, okresowych )
zostanie zrealizowana przed Świętami Wielkanocnymi.
Jednocześnie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach zwraca się z prośbą do osób, które pobierają świadczenia w kasie Banku Spółdzielczego w Zielonkach o zakładanie indywidualnych rachunków bankowych, celem usprawnienia realizacji wypłat.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach informuje, że Powiat Krakowski uruchomił specjalne linie telefoniczne dla mieszkańców powiatu krakowskiego, którzy potrzebują w zaistniałej sytuacji wsparcia psychologicznego bądź kontaktu z psychoterapeutą. Pomoc dostępna jest dla wszystkich, konsultacje telefoniczne są bezpłatne.
Szczegółowe informacje TUTAJ.

kolejne krokiZ powodu epidemii koronawirusa Rząd RP wprowadził kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zostaje zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Informacje o obowiązujących zasadach znajdziecie Państwo pod linkiem: pobierz.

Szanowni Państwo,

W związku z epidemią, na polecenie wojewody małopolskiego, wójt gminy Zielonki prosi wszystkich mieszkańców, aby nie opuszczali domów i bezwzględnie stosowali się do zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa rządowych przepisów oraz poleceń służb, inspekcji i straży.  O tym, aby pozostawać w domach, będą przez megafon przypominać mieszkańcom druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Zielonki. Stosujmy się do zaleceń. Zostańmy w domu.

ograniczenie przem 1920x810Z powodu epidemii koronawirusa Rząd RP 24 marca wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Informacje o obowiązujących zasadach znajdziecie Państwo pod linkiem: pobierz.

Uprzejmie informujemy, że na polecenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Pana Sylwestra Marciniaka w Urzędzie Gminy Zielonki przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych (pismo znak ZPOW-571-32/20 z dnia 26 marca 2020 r. - pobierz plik).

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i nieobsługiwaniem interesantów Urzędu Gminy Zielonki do dnia 10 kwietnia br. włącznie, uprzejmie informujemy, że zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych można składać w następujący sposób:
1. Można je zostawiać w skrzynce podawczej zainstalowanej się przy drzwiach wejściowych do budynku urzędu od strony parkingu (w przypadku potrzeby uzyskania potwierdzenia złożenia dokumentów uprzejmie prosimy o wskazanie na zgłoszeniu jednoznacznej informacji o treści: proszę o przesłanie potwierdzenia i podanie adresu e-mail lub nr fax-u, na który ma zostać wysłane potwierdzenie).     
2. Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłając je na adres: Urząd Gminy Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116 , 32-087 Zielonki (decyduje data wpływu do urzędu).      
3. Można wysłać zgłoszenie w formie  skanu ma adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W takim przypadku oryginał zgłoszenia należy przesłać pocztą tradycyjną na wyżej wskazany adres Urzędu (decyduje data wpływu na skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Zgłoszenia będą przyjmowane najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2020 roku do godziny 15.00.

Czytaj więcej: Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji...

kompostowanie2Zamknięcie z powodu epidemii koronawirusa Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w gminie Zielonki zrodziło pytanie, co zrobić ze skoszoną trawą. Pragniemy zaapelować do Państwa o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji. Najważniejsze w tym czasie jest zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, dlatego zapadają decyzje mające na celu ograniczanie bezpośrednich kontaktów oraz potencjalnych skupisk ludzkich. Równocześnie, w tym trudnym okresie, we wszystkich firmach, również branży zagospodarowania odpadów, do pracy przychodzi mniej pracowników. W kontekście sytuacji zagrożenia zdrowia i życia koszenie trawnika schodzi na plan dalszy, tym bardziej, że okres wegetacji roślin dopiero się zaczyna.
Sytuacja, kiedy w większości zostajemy w domu i mamy więcej czasu staje się też okazją do tego, by zwolnić, zatroszczyć się o bliskich i nie tylko, a może i przy okazji wdrożyć zachowania proekologiczne. Bardzo wielu mieszkańców naszej gminy ma już przydomowe kompostowniki, do wzięcia z nich przykładu zachęcamy. Dla chętnych udostępniamy instrukcję: link. Jeśli mimo wszystko nie zdecydują się Państwo na kompostowanie prosimy o przechowanie tych odpadów do czasu otwarcia punktów. Miejmy nadzieję, że stanie się to najszybciej jak to będzie możliwe. O terminach będziemy Państwa informować.

Przypominamy też, iż odbiór odpadów BIO sprzed posesji jest możliwy tylko  w przypadku wyposażenia nieruchomości w brązowy pojemnik na odpady BIO o pojemności 120l lub 240l, umożliwiający dostęp powietrza i gromadzenie odcieków, oraz zgłoszenie tego faktu do Referatu Niskiej Emisji i Odpadów Urzędu Gminy Zielonki  pod nr tel. 12 2850 850 wew. 311, 312. Nie jest możliwy odbiór odpadów BIO w workach sprzed posesji.

harmonogram wielkogabaryty marzec 2020 1Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, dwa Punkty Selektywnego Odbioru Odpadów w gminie Zielonki: w Węgrzcach i Zielonkach będą nieczynne w soboty 28 marca oraz 4 i 11 kwietnia. Oba punkty PSZOK są monitorowane, prosimy o nie porzucanie odpadów pod bramami PSZOK-ów oraz na poboczach dróg i terenach zielonych.
Zgodnie z harmonogramem do 28 marca prowadzona jest na terenie gminy zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy harmonogram.

Czytaj więcej: Zamknięcie punktów PSZOK do 11 kwietnia włącznie

W związku ze stanem epidemii spowodowanej koronawirusem zapadła decyzja o przedłużeniu do dnia 10 kwietnia wyłączenia bezpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Gminy Zielonki. Prosimy kontaktować się z urzędem tylko telefonicznie i za pomocą maili: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz poprzez e-puap.
Przypominamy, że przy wejściu do budynku urzędu od strony parkingu umieszczona została Skrzynka Podawcza, w której można pozostawić, w sprawach niecierpiących zwłoki, wnioski/podania/dokumenty w formie papierowej. W przypadku potrzeby uzyskania potwierdzenia złożenia wniosku/podania/dokumentu, uprzejmie prosimy o wskazanie w jego treści jednoznacznej informacji o treści: proszę o przesłanie potwierdzenia, i podanie adresu email lub nr fax Wnioskodawcy. Potwierdzenie złożenia zostanie przesłane na wskazany adres email w formie skanu lub formie papierowej na nr fax.
Za utrudnienia przepraszamy

MEN banerCzasowe zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 10 kwietnia 2020 r.

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. - pobierz plik
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 30b - pobierz plik i uzasadnienie do rozporządzenia - pobierz plik
Rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 30c - pobierz plik i uzasadnienie do rozporządzenia - pobierz plik

drogaSzanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Zielonki,
20 marca 2020 r. Rząd RP wprowadził w Polsce stan epidemii spowodowany koronawirusem. W dalszym ciągu zatem sytuacja obliguje nas do zachowania szczególnej troski o nasze zdrowie, zdrowie naszych bliskich i innych osób. Zajęcia w szkołach są zawieszone do Świąt Wielkanocnych, wiele osób decyduje się na pracę w domu, by zminimalizować kontakty i możliwość zarażenia. Apelujemy o to, by pozostać w domu, jeśli to tylko możliwe, a decydować się na wyjście tylko wtedy, gdy to niezbędnie konieczne. Zrobić zakupy również można pojedynczo i na co najmniej kilka dni. Place zabaw i tereny rekreacyjne w naszej gminie zostały zamknięte, by uniknąć gromadzenia się na nich. Ale jeśli możemy, to w ogóle ograniczmy wychodzenie poza swoją nieruchomość, nie gromadźmy się również na trasach spacerowych, bo przestają one wtedy być odludne i bezpieczne. Kto może, niech korzysta ze swojego tarasu czy ogródka. Takie odpowiedzialne zachowanie, miejmy nadzieję, przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, co jest obecnie przedmiotem starań nas wszystkich. Wszystkie zalecenia służb sanitarnych o ograniczeniu kontaktów i zachowaniu wzmożonych zasad higieny prosimy traktować bardzo poważnie.

logoMetropoliaStowarzyszenie Metropolia Krakowska  rozpoczęło rekrutację do zespołu zarządzającego partnerskim projektem gmin pn. EKO-TEAM. Ma on na celu stworzenie sieci 44 ekodoradców w gminach krakowskiego obwarzanka, których praca skupi się wokół doradztwa na rzecz wdrażania działań o wartości ok. 48 mln euro. Do pracy w biurze Metropolii poszukuje się 4 osób w tym: koordynatora projektu, 2 członków zespołu oraz osoby odpowiedzialnej za kwestie rozliczeniowo-finansowe. Informacje dotyczące szczegółów poszczególnych rekrutacji, w tym wysokości wynagrodzenia znajdziesz tutaj.

W związku z pandemią koronawirusa, z dniem 16 marca 2020 r. wstrzymana zostaje kwalifikacja wojskowa.  Wszystkie wezwania wydane przez Wójta Gminy Zielonki, do stawienia się do kwalifikacji wojskowej tracą ważność.  Prosimy o rozpowszechnienie informacji szczególnie wśród mężczyzn rocznika 2001.